Strona: Emerytura Romana A. Tabisza / Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych

Emerytura Romana A. Tabisza

2024-01-02
Dr inż. Roman Aleksander Tabisz

Dr inż. Roman Aleksander Tabisz przepracował w naszej katedrze 33 lata (1990-2023). W tym okresie przez ponad  20 lat  pełnił funkcję  Wydziałowego Kierownika Praktyk, koordynował w tym czasie praktyki i staże zawodowe około 8000 studentów. Kilkanaście lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Pomiarowców „6 Sigma”. Był nauczycielem akademickim lubianym i wysoko ocenianym przez studentów; opracował i wdrożył do procesu dydaktycznego specjalistyczne wykłady i laboratoria z przedmiotów „Przemysłowe systemy pomiarowo-diagnostyczne” oraz „Systemy doskonalenia jakości”; jest współautorem skryptu i instrukcji laboratoryjnych. W opracowanych programach zajęć wprowadził do procesu dydaktycznego doświadczenia nabyte podczas pracy w przemyśle, gdyż w latach 1975 – 1990 był pracownikiem Zakładów Przemysłu Elektronicznego KAZEL w Koszalinie, gdzie zrealizował doktorat i pełnił funkcję Kierownika Laboratorium Pomiarów Elektrycznych i Elektronicznych. Doświadczenia te wykorzystał także jako promotor ponad 100 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich obronionych w PRz.  Prowadził badania z dziedziny oceny jakości i oceny dokładności aparatury pomiarowej. Jest autorem wielu publikacji, w tym monografii pt.: „Walidacja przemysłowych procesów pomiarowych”, wydanej przez O.W. Politechniki Rzeszowskiej w 2013r. Wyniki swoich badań prezentował na międzynarodowych konferencjach naukowych IMEKO: w Dubrowniku (2003), Atenach (2004), Rio de Janerio (2006), Iassi w Rumunii (2007), a także na konferencjach francuskiej organizacji metrologicznej w Lille (2007) i Paryżu  (2009). Był twórcą, organizatorem i wieloletnim kierownikiem Laboratorium Badań i Kalibracji EML, funkcjonującego w strukturze Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych. W ostatnich latach był bardzo zaangażowany w realizację projektu RID prowadzonego na WEiI w latach 2019-2023. W ramach zadania 6 tego projektu kierował ważnym tematem „Uruchomienie akredytowanego laboratorium kalibracji elektronicznych przyrządów i systemów pomiarowych”. Dr inż. Roman A. Tabisz reprezentował Politechnikę Rzeszowską w Polskim Komitecie Normalizacyjnym w Warszawie, był także członkiem zespołu doradczego d.s. technologii i procesów produkcyjnych Prezesa Głównego Urzędu Miar. Ponadto jest twórcą i był głównym koordynatorem Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, funkcjonującej przy Podkarpackim Centrum Innowacji, zrzeszającej obecnie 117 laboratoriów, w tym także laboratoria działające na Politechnice Rzeszowskiej. W całym okresie pracy w Katedrze Metrologii i Systemów Diagnostycznych dr inż. Roman A. Tabisz wzorowo i z ogromnym zaangażowaniem wypełniał swoje obowiązki wynikające z pracy zawodowej.  W 2014r otrzymał medal "za zasługi dla Koszalina", w 2017r został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2021r otrzymał złoty medal za długoletnią służbę.

Mimo przejścia na emeryturę nie żegnamy się jeszcze – liczymy Romku na wspieranie nas Twoją wiedzą i doświadczeniem w dalszych działaniach dotyczących uzyskania akredytacji  i dalszej działalności Laboratorium Badań i Kalibracji EML.

Dziękując za dotychczasową pracę w naszej katedrze życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.